گلخانه های کوچک (تراریـــــوم)

 
تراريوم

 

واژه تراریوم در واقع نگهداری و تکثیر گلها در حبابهای شیشه ای است که البته گاهی جای خود را به حبابهای پلاستیکی هم می دهد. تراریوم بسته به ابعاد به ما اجازه می دهد انواع و اقسام گلها و گیاهان را در اندازه های کوچک و بزرگ کنار هم در یک مکان قرار دهیم.

این حبابها با توجه به ویژگیهای یک گلخانهکه فضای مرطوب و دنجی را برای گیاه فراهم می کند طراحی شده اند. سیستم گلخانه ای طول موجهای بلند نور را که در واقع مسوولیت تولید گرما را به عهده دارند جذب می کند اما از خود عبور نمی دهد به همین دلیل فضای داخل آن بسیار دنج و گیاه پسند خواهد شد.

مزایای تراریوم:

در هر مکانی که زندگی می کنید و در هر آب و هوایی می توانید این گلخانه کوچک را بسازید. شرایط داخل ظرف شیشه ای برای گیاهان ایده آل است بنابراین آب و هوای منطقه شما در رشد گیاهان داخل محفظه تاثیری نخواهد داشت اما یک امتیاز آن نسبت به دسته گلهای معمولی وجود همین ظرف پلاستیکی با خاصیت گلخانه ای کوچک است .

چند پیشنهاد عملی:

ظروف مورد استفاده برای تراریوم می تواند تنگ ماهی، شیشه مربا دهانه گشاد و یا ظروف شیشه ای بلا استفاده در طرح و شکلهای گوناگون باشد. وسایلی که برای درست کردن تراریوم نیازمندیم عبارتند از: قیف برای ریختن خاک در قوطیهای دهانه تنگ، بیلچه یا یک قاشق بی مصرف برای جابجایی خاک، انبرک یا چنگک کوچکی که بتوان بوته کوچک را بوسیله آن داخل بطری تنگ کنید، کود خاک که کی تواند از یک چوب پنبه که به سر یک مداد وصل کرده اید درست شود و پس از قرار دادن گیاه در خاک برای کوبیدن سطحی خاک اطراف آن بکار رود. گیره کوچک برای برداشت اضافات خاک یا گیاهی از کف تراریوم بوسیله گردگیری و تمیز کردن که می تواند یک قلم موی با ابعاد مختلف باشد. برای آبیاری گیاهان در تریریوم باید توجه شود که خاک بستر بیش از حد خیس نشود. یک قطره چکان بزرگ، آبپاش کوچک دستی یا قیف کردن دراز برای این منظور کافی است. برای هرس کردن گیاهانی که اندازه آنها خیلی بلند شده می توان از قیچی کوچک یا قیچی باغبانی استفاده کرد. برای بررسی میزان رطوبت خاک ته محفظه از یک پیت شیشه ای یا نی استفاده کرده چون به هر صورت نمی توانیم سوراخی را در زیر محفظه برای زه کشی خاک ایجاد کنیم. درباره آبیاری باید خیلی دقت کرد. میزان آب نباید کم یا زیاد باشد. برای ایجاد یک زهکشی محدود می توان از مقداری زغال استفاده کرد و سپس روی آن کمی شن و ماسه آکواریوم ریخت. به این ترتیب رطوبت اضافی خارج می شود و امکان سرایت بیماری و رشد عوامل بیماری زا کمتر خواهد شد. انتخاب گیاهان لذت بخش ترین مرحله است. می توان انواع و اقسم گیاهان پاکوتاه و بلند کپه ای و با  برگهای متفاوت استفاده کرد. هر چند گیاهان رطوبت پسند مثل خزه و سرخس به مراتب بهتر جواب می دهند ولی انواع گیاهان خانواده پیله آ و پپرومیا، بنفشه آفریقایی، درخت سرو،نخل، آلوئه، کاج، همیشه بهار و صنوبر هم مورد استفاده هستند. می توان از گیاهان دیگر مثل بگونیا، گل شیپوری، گل ناز، انواع خزه و اسفاگنوم و کاکتوس نیز استفاده کرد. برای کاشت گیاهان اگر به رنگ و اندازه و ترکیبی که در کنار هم ایجاد می کنند دقت کنیم تراریوم های زیبایی را خواهیم ساخت.

گلخانه کوچک ساختگی عاری از هر نوع گرد و خاک است و نگرانی از بابت باد شدید یا گرما وجود ندارد. نور مستقیم خورشید هم نیاز نیست و در تاریکترین نقطه آپارتمان بخوبی رشد می کند و در هر فصلی می تواند محفوظ باشد. امکان ورود حشرات به آن وجود ندارد.

تراریوم طرحهای مختلف و متنوعی دارد و یکی از عوامل نادر و تمیز برای محیط زیست می باشد. تغییرات هوا در آن تاثیری ندارد و حتی بخاری روشن در زمستان صدمه ای به آن نمی زند. گاهی گیاهان پژمرده گلخانه ها را در تراریوم منتقل می کنند تا سلامت خود را باز بدست آورند چون در آنجا از رطوبت و تغذیه مناسب بهره مند می شوند.

تاریخچه:

 سال 1982 اولین تراریوم ساخته شد. آن هم بر اثر تحقیقات جانبی یک دانشمند گیاه شناسی و عضو انجمن سلطنتی انگلیس دکتر ناتانیل وارد برای اینکه دگردیسی عده ای از پروانه ها را از نزدیک ببیند یک فضای زیستی در داخل محفظه شیشه ای ایجاد کرد و در آن گیاهان کوچکی پرورش داد به این ترتیب برای اولین بار از گیاهانی که ریشه در خاک دارند در یک محفظه شیشه ای استفاده شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۵ساعت ۱۹:۷ بعد از ظهر  توسط سید علی خادم |